Задай въпрос тук
Лилия Цвветанова Лилия Цвветанова докторант

Запор от ЧСИ за потребителски кредит



Здравейте,

Имам запор на заплатата от ЧСИ в размер от 150 лв. Заплата ми е 523 лв. бруто, 400 лв. чисто.

Правилно ли е направена сметката? Как се изчислява запора, брутно или нетно? Колко могат да ми удържат?

Предварително благодаря и Ви желая хубав ден!



Отговори

  • Според мен - 20.00 лв. месечно.
  • Защото и според мен е така.
  • Здравейте,
    На 26 юни 2015 ВКС се произнесе по въпросите, касаещи принудителни изпълнения, с Тълкувателно решение №2/2013. Въпрос №3 от Решението се отнася до размера на несеквестируемия доход и МРЗ. Става ясно, че сумата до размера на МРЗ (380 лв. от 01.07.2015 г.), е несеквестируема, независимо дали става въпрос за възнагражение за труд или пенсия. От което следва, че след като вземем предвид чл. 446, ал. 1 от ГПК, Вашият секвестируем доход е 20 лв. Тоест, ако имате деца и ги издържате, следва да Ви се удържат по 4 лв. всеки месец от заплатата. А ако нямате деца - по 5 лв./месец.
    Дори да приемем, че удръжката, която е направена е върху цялата сума от нетното Ви месечно възнаграждение, то в единия случай удържана сума следва да е около 133 лв, а в другия – 100 лв.
    Поздрави,
    В. Дадова
  • Благодаря много за изчерпателният отговор и Ви желая приятна вечер.

    Поздрави, Лили!
  • Искам да попитам, възможно ли е да се запорират всякакъв вид постъпления едновременно? Например трудово възнаграждение, стипендия, възнаграждение от граждански договор?
    Също искам да попитам, при случай, че се заведе дело, по време на делото как стои въпросът със запора?

    Предварително благодаря?

    Поздрави, Лили!
  • Явно няма кой да даде отговор?
  • Здравейте,
    Въпросът Ви явно се разпростира в по-дълбоки дебри от компетентността на юрист. Ако желаете обърнете се към нашите юристи.

    http://www.legalex.bg/bg


    Поздрави и успешен ден!
  • Благодаря много и приятен ден!
  • Ами и тези адвокати нищо не отговарят! Яявно няма компетентни юристи в тази държава... То изобщо има ли държава???????????
  • Здравейте. Очаквам запор на работна заплата поради неплатени заеми, а в същото време имам заем и към ВСК във фирмата ми. Въпросът ми е какво се случва с вноските по тази каса при запор и има ли право съдия-изпълнителя да запорира и сумата по тия вноски? Благодаря.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->