Задай въпрос тук
Ivan Ivanov Ivan Ivanov Потребител

Напускане на работа



Описание на договора:
1.Назначен на работа на 15.04.2014 - желая да напусна към днешна дата 11.09.2015 с предизвестие 30 дни
2.На основание чл.67 ал.1 т.1 във връзка с чл.70 ал.1 от Кодекса на труда - срок за изпитване е 6 месеца
3.Вид на трудовия договор : За неопределено време
4.Срокът за предизвестието при прекратяване на трудовия договор се определя на 30 дни

Как може да се напусне работа като не се дължи обезщетение от работодателя и след напускането да е възможно получаване на 60% от осигурителен доход обезщетение за безработица за период, който отговаря на стажа ти?



Отговори

  • До 15.10.2015 г. все още тече изпитателния срок по трудовия договор. В зависимост от това в чия полза е уговорен, то тази страна може да прекрати трудовия договор без предизвестие в рамките на изпитателния срок. Другата страна може да прекрати трудовия договор с предизвестие от 30 дни, стига между страните да не е уговорен по-голям срок за предизвестие. Ако вие прекратите трудовия договор по ваша инициатива, дори след като отправили предизвестие до работодателя и сте го отработили, то вие ще имате 4 месеца право на обезщетение от Бюрото по труда в размер на 7,20 лв. на ден. Ако трудовия договор бъде прекратен на основание чл.71 от КТ ще имате право да получавате обезщетение за безработица в размер на 60% от осигурителен доход за период, който отговаря на стажа ви.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата