Борислава Петрова Борислава Петрова зас

Пенсиониране на учител навършил 57 годишна възраст



Здравейте уважаеми експерти,
Мога ли да предизвестя учителка, която навърши 57 годишна възраст (и след като заработи 8 месечното доработване) има необходимият стаж за пенсиониране и какво ще и се начислява до навършване на 60 годишна възраст върху пенсията?



Отговори

  • Здравейте г-жо Петрова,
    ако Ви разбирам правилно, бихте искали да прекратите трудов договор със свой служител на основание чл. 328, ал.1, т.10 от КТ при придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
    Съгласно разпоредбите на законодателството право на пенсия за стаж и възраст се придобива при следните условия :
    - 2016 г. - За жени - възраст 60 г. и 10 м. и осигурителен стаж 35 г. и 2 м. / За мъже 63 г. и 10м. и 38 г. и 2 м. осигурителен стаж
    - 2017 г. - За жени - възраст 61 г. и осигурителен стаж 35 г. и 4 м. / За мъже 64 г. и 38 г. и 4 м. осигурителен стаж
    Това са и условията, с които трябва да се съобразите при прекратяване на трудовото правоотношение с Вашата служителка. Очевидно тя няма да е придобила право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и Вие нямате основание да прекратите трудовия й договор на това основание до навършване на съответната възраст.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->