Задай въпрос тук
Lidiq dzhineva Lidiq dzhineva секретар

Болнични преди натрупване на 6-месечен осигурителен стаж



Здравейте!

В момента съм в болнични за 5 дни, но нямам необходимия 6-месечен осигурителен стаж. Имам ли право на парично обезщетение за временна неработоспособност?



Отговори

  • Първите три дни от работодателя той трябва да Ви ги плати. НОИ ще плати обезщетение след като придобиете 6-месечен осигурителен стаж. Тези 5 дни също се считат за осигурителен стаж, независимо, че НОИ няма да Ви плати останалите 2 дни.
  • Аз искам да допълня ,че имам 1 година неплатен отпуск, за отглеждане на дете. Мисля ,че това се води осигурителен стаж нали?
  • Здравейте,

    Съгласно чл. 9, ал. 2, т. 1 от КСО, за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО