Задай въпрос тук
Veronika Draganova Veronika Draganova administrator

Връщане на работа след майчинство



Здравейте!
Ще ми бъдете много полезни,ако ми отговорите на въпросите и затова Ви благодаря предварително!

Майчинството ми изтича на 23.12.2015г. Тогава детето ми навършва 2 год. Не мисля да използвам полагаемият ми натрупан платен годишен отпуск веднага след изтичане на майчинството. Работя като администраторка в хотел. На мое място има друга служителка. Трудовият ми договор е по чл.67 ал.1 т.1 от КТ.

Как става връщането на работа, подават ли се някакви документи и имат ли някакво право да ме съкратят?



Отговори

  • Сключили сте безсрочен трудов договор на основание чл.67, ал.1, т.1. След като изтече майчинството ви не се подават никакви документи във фирмата, а трябва на определения ден да се явите на работа. Не сте задължени, но би било добре в интерес на добрите отношения малко преди да изтече майчинството да се свържете с вашия работодател и да го уведомите за приключване на майчинството ви и за решението си да се върнете на работа. Също така имате право да поискате да използвате полагащия ви се платен годишен отпуск за времето, когато сте били по майчинство. Ако се явите на работа, ако не отсъстване безпричинно, ако не нарушавате трудовата дисциплина работодателят няма причини да прекратява вашия трудов договор, освен ако не намалее обема на работата и не се налага съкращаване на длъжността. В този случай в зависимост от клаузите в трудовия ви договор работодателя трябва да ви отправи предизвестие.

    Анелия Петрова
  • Blagodarq Vi mnogo,jivi izdravi.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата