Milena Petkova Milena Petkova Maichinstvo

Майчинство и борса



Здравейте,

Предстои ми съкращение от работа след майчинство.  Преди да изляза по майчинство съм осигурявана на 550 лв и имам близо 7 години трудов стаж.

Какво обезщетение ще получа?

Благодаря ви



Отговори

  • Здравейте,

    Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година. За 2015 г. този размер е 7,20 лв.

    Когато в периода, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:

    -за времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане и на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година - среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период;
    -за времето на платен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и отпуска при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст - доходът, от който е определено паричното обезщетение по правоотношенията, по които лицето е осигурено за безработица;

    Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат за период в зависимост от продължителността на осигурителния стаж във вашият случай ще е 8 месеца.

    За повече информация по казуса- Кодекс за социално осигуряване чл. 54а - 54д., както и сайта на НОИ.

    Поздрави,
    Кирил Сотиров
  • Здравейте имам следния въпрос:
    В момента съм в майчинство 2 години в фиктивна фирма,която трябва да напусна на 06.07.2020 до тогава ми е майчинството.
    Може ли да отида на бюрото по труда ако напусна фирмата веднага започна в друга и ме съкратят от там?
    Имам около 7 години стаж като 3 от тях съм била в майчинство.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->