Задай въпрос тук
Аделина Христова Аделина Христова медии

Болничен след изтекло предизвестие



Здравейте.
Предизвестието на мъжа ми изтече на 12.07.2015г. Вечерта на 12.07.2015г. той направи бъбречна криза. Извикахме линейка, откараха го в болница и издадоха болничен лист за един месец, който изтича на 12.08.2015г. Има ли право на продължение и колко време на болничният лист? Кога може да се регистрира в Бюро по труда?



Отговори

  • Съгласно чл.42, ал.2 от Кодекса за социално осигуряване когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни. Според ал.3 на чл.42 от КСО когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда