Задай въпрос тук
Georgi Minev Georgi Minev Търговец

Регистрация по ДДС при внос и износ в ЕС



Здравейте,
Трябва ли фирма да се регистрира по ДДС (ако не е достигнала праговете за регистрация), ако:
• извършва услуга на физическо лице или фирма от друга държава членка.
• продава стока на физ. лице или фирма от друга държава членка?



Отговори

  • Здравейте,

    на задължителна регистрация не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие подлежи всяко данъчно задължено лице, което:
    - получава услуги с място на изпълнение в България, за които данъкът е изискуем от получателя.
    - извършва услуги с място на изпълнение в друга държава- членка на ЕС

    За целта се подава заявление за регистрация по ЗДДС - Приложение №1 към чл. 74, ал.1, като основание се посочва чл. 97а от ЗДДС.

    Поздрави,
    С. Колев
  • Благодаря, С.Колев.

    Ако правилно съм разбрал, когато и доставчикът и получателят са данъчно не задължени лица, няма основание за задължителна регистрация по ЗДДС, защото за мясно на изпълнение на услугата се смята мястото на доставчикът (България), в такъв случай доставчикът изчаква, прихоите да станат 50 000 и тогава се регистрира?
  • Здравейте,

    с казаното по-горе исках да Ви обясня, че когато доставяте услуга на лице (ФЛ и/или ЮЛ) на територията на ЕС сте задължен да се регистрирате за целите на ЗДДС на основание чл. 97а от закона - 7 дни преди да извършите доставката/ услугата, като за дейността, свързана с услугата имате право на Данъчен кредит, но не и за останалите сделки, свързани с Вашата икономическа дейност.

    Поздрави,
    С. Колев
  • Здравейте,

    с казаното по-горе исках да Ви обясня, че когато доставяте услуга на лице (ФЛ и/или ЮЛ) на територията на ЕС сте задължен да се регистрирате за целите на ЗДДС на основание чл. 97а от закона - 7 дни преди да извършите доставката/ услугата, като за дейността, свързана с услугата имате право на Данъчен кредит, но не и за останалите сделки, свързани с Вашата икономическа дейност.

    Поздрави,
    С. Колев
  • Здравейте,

    "на задължителна регистрация не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие подлежи всяко данъчно задължено лице, което:
    - получава услуги с място на изпълнение в България, за които данъкът е изискуем от получателя.
    - извършва услуги с място на изпълнение в друга държава- членка на ЕС"


    Извършваните услуги са с място на изпълнение в България - чл.21,ал.1 ?
  • Здравейте,

    в запитването си сте записали, че извършвате услуга на ФЛ от ЕС, съответно отговорът, който съм дал е свързан този казус.
    Бих искал да Ви попитам как да разбирам написаното от Вас: "Извършваните услуги са с място на изпълнение в България - чл.21,ал.1 ?"

    Поздрави,
    С. Колев
  • Здравейте,
    явно не съм си задал втория въпрос правилно, за което се извинявам.
    Питането ми е, ако нерегистрирана фирма по ДДС, продава услуга на фирма от ЕС, която също не е регистрирана по ДДС, не би ли следвало да се гледа чл.21,ал.1: (Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност.) и да не е нужна задалжителна регистрация на БГ фирмата?
  • Здравейте,

    Написаното по-горе от моя колега е напълно вярно.
    Според Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) лицата, които извършват услуги в страни от Европейския съюз или Европейското икономическо пространство, са задължени в 7-дневен срок преди датата на извършване на услугата да се регистрат за целите на ДДС. От своя страна, юридическото лице- получател на услугата в другата страна, също ще е задължено да се регистрира за целите на ДДС според местното законодателство.

    Основанието във фактурата Ви може да бъде чл.21 от ЗДДС, но задължението Ви за регистрация за целите на ДДс е на основание чл.97а от ЗДДС. Моят колега е написал подробно как се извършва регистрацията.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата