Трени  Топчев Трени Топчев Потребител

Преместване на фирмата на нов адрес



Работодателя ме премества на нов адрес. Условията на договора (безсрочен) остават същите. Трябва ли да получа уведмително писмо? Иска ли се моето съгласие? Имa ли някакви компенсации при подобно действие? Променя ли се нещо с годишният ми полагаем отпуск?



Отговори

  • Здравейте,

    Според Кодекса на труда служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато работодателят промени мястото или характера на работата или уговореното трудово възнаграждение.

    Имайте предвид, че в този случай работодателят ще Ви дължи обезщетение в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за срока на предизвестието.

    За справка- чл.221 и чл.327 от Кодекса на труда.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->