Задай въпрос тук
Деяна Кирова Деяна Кирова ФорКом барман

Прекратяване на срочен договор



Назначена съм по чл.68, ал.1, т.1 и предупреждение за прекратяване на договора 3 месеца. До изтичане на договора остават 2м. и 20дни. Мога ли да напусна по-рано и как? Какво ще ми коства?



Отговори

  • Назначена сте на срочен трудов договор с предизвестие за прекратяване от 3 месеца. Ако преди изтичане на срока на договора желаете да го прекратите дължите 3 месеца предизвестие. В чл.326, ал.2 от КТ е записано, че срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. Във вашия случай до края на договора остават 2 м. и 20 дни, т.е. по-малко от 3 месеца. Можете да изработите оставащите 2 м. и 20 дни и когато настъпи крайния срок да прекратите трудовия си договор. Ако сте решили може да напуснете и по-рано, но ще се счита, че не изпълнявате срока на предизвестие и ще дължите на работодателя обезщетение за толкова дни, с колкото не сте изпълнили предизвестието си.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата