Галина  Данова Галина Данова ТРЗ

Несъстоятелност на фирмата



Фирма обявява несъстоятелност. Персонала е освободен преди това, но има майка в платено майчинство до две години, както и дядо, който ползва майчинство втората година на дъщеря си. На практика, от датата на обяяването на несъстоятелност ли тези хора остават без осигурител и какви действия трябва да се предприемат към НОИ, за да се уведоми за тяхната ситуация?



Отговори

  • Здравейте,
    На основание чл. 328, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда при закриване на предприятието работодателят може да прекрати трудовия договор на всички работници и служители, като в този случай тези от тях, които са в майчинство, не се ползват от особената закрила на закона по чл. 333 от КТ.
    При прекратяване на трудовия договор НОИ следва да изплати неплатените вземания на работниците и служителите по реда на Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя, като за целта следва да се обърнете към НОИ.
    Конкретните стъпки са посочени в същия закон.

    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->