Георги Иванов Георги Иванов Потребител

ВОП на стока



Здравейте,
Английска фирма продава стока на немска фирма. Англиската фирма не е регистрирана по ДДС и съответно във фактурата си не е начислила ДДС. Немската фирма, казва, че регистрацията по ДДС е задължителна. Трябва ли наистина английската фирма да се регистрира по ДДС, когато продава стоки на фирма от ЕС, когато не е достигнала прага за регистрация?



Отговори

  • Здравейте,

    Прагът за регистрация по чл.99 от Закона за данъка върху долавената стойност (ЗДДС) е свързан само с вътреобщностни придобивания (ВОП), а до колкото разбирам от изложеното от Вас, английската компания извършва вътреобщностни доставки (ВОД).

    По силата на чл.7, ал.(1) от ЗДДС, вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика - регистрирано по този закон лице.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • Здравейте,

    благодаря за отговора, но не разбрах при продажба на стока в европа, доставчикът трябва ли задължително да е регистриран по ддс и да начислява ддс във фактурата си?
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->