Задай въпрос тук
Krasimira Petrova Krasimira Petrova Потребител

Автомобил закупен като стока



Здравейте,
Лек автомобил, втора употреба е закупен като стока от страна членка. Фирмите са регистрирани по ДДС в съответната страна. На фактурата не пише, че се прилага марж. Съставя се протокол по чл. 117, включва се в дневника на покупките и продажбите. Дълго време автомобилът не се продава и собственикът иска да се регистрира в КАТ и Общината на името на фирмата. Правилно ли е процедирано при покупката? Какво се прави с ползваното ДДС?



Отговори

  • Здравейте,

    Щом във фактурата за покупка не е посочено, че се прилага специалният ред на облагане на маржа, сте постъпили правилно като сте съставили протокол по чл. 117. Т.к. искате да регистрирате автомобила на името на фирмата е правилно, че към момента на покупката сте включили протокола в дневника за покупки и дневника за продажби. Това, което трябва да направите е да отразите счетоводно прехвърлянето на автомобила от стока в дълготраен актив.

    Поздрави,

    Камелия Стойнева
  • Благодаря за отговора !
    А относно ползвания данъчен кредит, автомобилът е лек ?
  • И още един въпрос : ако фирма иска да стане дилър на автомобили втора употреба, трябва ли да се регистрира в НАП, или това се отнася само за дилъри на произведения на изкуството, предмети за колекции или антикварни предмети ?
  • Ако вашата фирма иска да продава автомобили втора употреба и иска да стане дилър на такива трябва да направи регистрация в НАП. За целта има специален формуляр. В понятието за стоки втора употреба се включват и автомобилите, а не само произведения на изкуството, предмети за колекции или антикварни предмети.

    Анелия Петрова
  • Корекция на ползвания данъчен кредит прави ли се ? ( чл.79 ЗДДС)
  • за употребявани автомобили не се уведомява НАП

    Подаването на уведомление пред компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите е задължение само на дилърите по отношение доставката на:
    1. произведения на изкуството, предмети за колекции или антикварни предмети, които са внесли;
    2. произведения на изкуството, доставени им от техните автори или от наследниците им.

    От гореспоменатото следва, че Вие не сте задължена да подавате уведомление
  • за употребявани автомобили не се уведомява НАП

    Подаването на уведомление пред компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите е задължение само на дилърите по отношение доставката на:
    1. произведения на изкуството, предмети за колекции или антикварни предмети, които са внесли;
    2. произведения на изкуството, доставени им от техните автори или от наследниците им.

    От гореспоменатото следва, че Вие не сте задължена да подавате уведомление

    А каква е дейността, че за лек автомобил сте имали право на данъчен кредит?
  • за употребявани автомобили не се уведомява НАП

    Подаването на уведомление пред компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите е задължение само на дилърите по отношение доставката на:
    1. произведения на изкуството, предмети за колекции или антикварни предмети, които са внесли;
    2. произведения на изкуството, доставени им от техните автори или от наследниците им.

    От гореспоменатото следва, че Вие не сте задължена да подавате уведомление

    А каква е дейността, че за лек автомобил сте имали право на данъчен кредит?
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата