erif eneev erif eneev Потребител

Прекратяване на срочен трудов договор при бременност



Здравейте!
Съпругата ми е назначена на срочен трудов договор от 15.09.2014 до 30.06.2015г., в момента е бременна и на 25.06.2015 излиза в майчинство - 45 дни преди раждане. Има ли право работодателят да прекрати договора?



Отговори

  • Здравейте,

    Според разпоредбите на чл.325, ал.(1), т.3 от Кодекса на труда трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие с изтичане на уговорения срок. При това положение срочният трудов договор не се удължава с времето, през което служителят е бил в платен или неплатен отпуск или в отпуск за временна неработоспособност и майчинство. Така че би трябвало на 30.06.2015 година договорът да бъде прекратен.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->