Цветелина Тодорова Цветелина Тодорова Потребител

Изтичане на майчинство



Здравейте,
имам майка на тризнаци, която вече е използвала 6-те си месеца наплатен годишен отпуск. На 13.06.2015г. вкл. й свършват и 5-те месеца неплатен годишен отпуск, прехвърлени от бащата. Майката не може да започне веднага работа след като й изтече неплатения отпуск, понеже има два месеца докато децата започнат градина и няма кой да ги гледа. Към момента молба за напускане няма подадена при мен. Какво трябва да направя в този случай?

За периода, в който майката е била в неплатен отпуск по чл.167 от КТ води ли й се за трудов стаж? За времето на този неплатен отпуск начисляват ли й се дни ПГО?



Отговори

  • Здравейте,
    Вие не може да направите нищо, докато не настъпи момента, в който майката трябва да се яви на работа. При неявяване на работа ще се приложат изискванията на КТ за нарушение на трудовата дисциплина.

    Относно ползвания неплатен отпуск, предполагам сте имали предвид чл. 167а, а не чл. 167. Ползвания неплатен отпуск по чл. 167а, се признава за трудов стаж, съгласно чл. 167а, а.8 от КТ.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->