Irena  Vladimirova Irena Vladimirova kasier

Изплащане на платенгодишен отпуск принапускане



Напускам сегашната си работа на 08.06.2015 г. Имам 8 г. стаж в тази институция. По договор ми се полага 20 дни отпуск по КТ и 5 дни за ненормирано работно време. Използвала съм 8 дни досега от полагащото ми се и имам още 10 дни от 2009 г.

Kолко дена трябва да ми изплати работодателя при напускане и как да изчисля сумата, която ми се полага при 893 лв. брутно трудово възнаграждение?



Отговори

  • Здравейте,

    По силата на чл. 224 от Кодекса на труда имате право на обезщетение за неизползваният годишен отпуск (както и отложеният от предходни години, правото на ползване, за който не е погасено по давност), като обезщетението се изчислява по реда в чл. 177 (пак там):"от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни".

    В случаят за месец май имаме 19 работни дни, като разделим брутното възнаграждение на броя работни дни получаваме 47 лв. среднодневно брутно трудово възнаграждение. Като го умножим по броя дни неизползван отпуск- 27, получаваме 1269 лв. обезщетение.

    Важно е да се отбележи, че ако отпускът ви от 2009г. не е отлаган по реда на чл. 176 от КТ, то давността му е изтекла и не ви се полага обезщетение за тези дни неизползван отпуск.

    Поздрави
  • Благодаря за отговора! Но имам и следното питане - Вие ми оотговаряте че трябва да ми изплатят 27 дена, а на мен в работата ми казаха, че за 2015 ми се полагат само 2 дена за изплащане плюс тези 10 за минало време. Реално изплащането за 12 или за 27 дена трябва да е. Благодаря предварително за отговора!
  • Здравейте,

    Моят колега правилно е написал колко би било обезщетението Ви в края на тази календарна година. Във Вашия случай, щом напускате на 08.06.2015, просто трябва да преизчислите дните пропорционално.

    За 2015 година дните платен годишен отпуск, на който имате право, трябва да се изчислят пропорционално на отработената част от годината. Ще го пресметна нагледно:

    Първо събираме броя дни, които сте отработили до момента на напускане- 21 през януари + 20 през февруари + 21 през март + 20 през април + 19 през май + 5 дни през юни = 106 дни.
    След това разделяме отработеното време (106 дни) на броя работни дни през годината- 252 дни
    106/252= 0.4206
    И накрая умножаваме този коефициент по броя платен годишен отпуск, който имате право да ползвате при цяла отработена година- според написаното от Вас по-горе 25 дни.
    25 * 0.4206 = 10.515 дни.
    Получава се число точно между 10 и 11 дни, затова трябва да се прецизират сметките ако има някаква информация, която не сте написали.
    Вие сте използвали 8 дни, така че 2 или 3 дни от платения си годишен отпуск за 2015 година ще имате право да използвате или съответно да Ви обезщетят за този срок.

    Колегата е изчислил и посочил как се смята среднодневното Ви трудово възнаграждение. Имайте предвид и написаното от него за 10-те дни от 2009 година.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->