Задай въпрос тук
евелина радежа евелина радежа Потребител

Стаж при 5-часов работен ден



Здравейте,
На 20.05 напуснах работа по собствено желание. Беше ми дадена трудовата книжка и УП2 и 3. Направи ми впечатление, че съм била назначена на 5 часов работен ден. и така ми се губи трудовият стаж. Какво мога да предприема към този работодател?



Отговори

  • Здравейте,
    Ако в трудовият Ви договор е отбелязано, че сте наета на 5-часов работен ден, каквото и да предприемете срещу работодателя си, законът няма да е на Ваша страна, след като сте подписала договора. Колкото до трудовия стаж, според чл. 335 ал. 2 от КТ, не би следвало да има проблем/разлика при изчисляването му:
    Чл. 355. (1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.
    (2) За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
    Тоест независимо дали сте осигурявана на 4, 5, 6 или 7-часов работен ден, трудовият Ви стаж следва да е равен на стажа, който бихте имали и при 8-часов работен ден.
    Поздрави В.Дадова
  • в уп 2 и3 не е отбелязан общият тр.стаж
  • В УП-2 и 3 не се отбелязва трудов а осигурителен стаж , който ви е необходим за пенсиониране.
  • благодаря за изчерпателният отговор
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->