Красимир Арсов Красимир Арсов Потребител

Запор на заплата



Здравейте.
Как се изчислява сумата, която може да ми се удържа от заплатата? Преди или след приспадането на удръжките от трудовото ми възнаграждение?



Отговори

  • Здравейте,

    Щом запорът е върху трудовото Ви възнаграждение, то трябва да се следват разпоредбите на чл.446 от ГПК. Според него несеквестируемата част от дохода (тоест тази част от него, която не може да бъде запорирана) се изчислява на база месечното трудово възнаграждение и спрямо това дали се грижите за деца:

    1. ако получавате до 300 лв. месечно - една четвърт част е секвестируема, ако сте без деца, и една пета, ако сте с деца, които издържате.

    2. ако получавате от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако сте без деца, и една четвърт, ако сте с деца, които издържате.

    3. ако получавате от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако сте без деца, и една трета, ако сте с деца, които издържате.

    4. ако получавате над 1200 лв. месечно - горницата над 600 лв., ако сте без деца, и горницата над 800 лв., ако сте с деца, които издържате.

    Имайте предвид, че месечното Ви трудово възнаграждение се получава след приспадане на дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • Здравейте,имам 2запора във фирмата,каква сума могат да ми запирират при 550 лв.щатна заплата,при условие че имам малко дете,благодаря предварително
  • 0
    0

    Здравейте,

    Щом запорът е върху трудовото Ви възнаграждение, то трябва да се следват разпоредбите на чл.446 от ГПК. Според него несеквестируемата част от дохода (тоест тази част от него, която не може да бъде запорирана) се изчислява на база месечното трудово възнаграждение и спрямо това дали се грижите за деца:

    1. ако получавате до 300 лв. месечно - една четвърт част е несеквестируема, ако сте без деца, и една пета, ако сте с деца, които издържате

    Здравейте, ако правилно съм разбрал казаното от Вас, ако взимам заплата от 300 лева и нямам малко дете то могат да ми удържат до 225 лева месечно???????? Не е ли обратното, тоест да могат да ми удържат до една четвърт което е 75 лева при доход 300 лева месечно?

  • Здравейте, г-жо Димитрова,

    Това, че имате 2 запора, не променя размера от дохода Ви, който могат да Ви запорират.

    Щом получавате 550лв и имате малко дете, то би трябвало да попаднете в т.2 от чл.446, тоест могат да Ви запорират до една четвърт от месечното трудово възнаграждение след приспадане на данъците и задължителните осигурителни вноски.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • Здравейте, г-н Арсов,

    Ако получавате 300лв. месечно трудово възнаграждение след приспадане на данъците и задължителните осигурителни вноски, то Вие ще попаднете не в т.1, а в т.2 от чл.446 от ГПК. Така че щом нямате малко дете, то могат да Ви запорират до една трета част от месечното Ви трудово възнаграждение- до 100лв. Останалото не могат да Ви отнемат.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->