Димитър Бившев Димитър Бившев Потребител

Здравни услуги за чужденци



Предстои ми сключване на граждански брак с гражданка на Р. Филипини. В България тя ще придобие статут на дългосрочно или постоянно пребиваване (не съм сигурен кое от двете), тъй като ще живеем тук. Естествен ще бъде период на адаптиране (най-вече научаване на българския език) преди започване работа. Възможно ли е в този период тя да си внася здравните осигуровки за своя сметка, за да има право на здравни услуги в България?

Благодаря ви предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в България, са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса. Задължението за осигуряване възниква от датата на получаването на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в страната.

    За справка:
    чл.33, ал.(1), т.3 и чл.34, ал.(1), т.2 от Закона за здравното осигуряване

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • Благодаря Ви! Въпросът по-скоро е дали тя може да си внася здравните осигуровки за своя сметка, тъй като е невъзможно веднага да започне работа. Нужен е период на адаптация, най-вече научаване на езика.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО

-->