SVETLA  RAYNOVA SVETLA RAYNOVA ПРОДАВАЧ-КОНСУЛТАНТ

Прекратяване на трудов договор с предизвестие



Днес- 30,04,15 подадох заявление за напускане на работа по чл.325 т.1 от КТ, в случай, че не бъде прието, да се счита за предизвестие по чл.326 ал. 1

Дали след 01,06,15 ще се прекратят всякакви отношения с фирмата, или ще ме задължат да работя още - отработване на предизвестие-30 дни?



Отговори

  • Здравейте,

    Щом днес сте подали заявление за напускане по взаимно съгласие, то в 7-дневен срок работодателят трябва да отговори дали приема или не вашето предложение. В случай, че не отговори в 7 дни, то вашето заявление ще се счита за предизвестие по чл.326. Проврете във Вашия трудов договор колко дни е уговореното предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение. Ако то е 1 месец, то след 1.06.2015 година би трябвало да се прекрати вашето правоотношение.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • Привет,

    Днес проведох e-mail кореспонденция с отдел човешки ресурси на фирмата в която работя от година и половина. Договорът ми може да се прекрати в рамките на 30 дневно предизвестие или по взаимно съгласие.
    Бих искал последният ми работен ден да е на 19.06.2015, като предизвестието е в сила от 08.06.2015(две седмици). Работодателят ми заявява, че трябва да изплатя компенсация за неспазването на 30 дневният срок. равняваща се на 416 лева.
    Въпросът ми е, в правото ли съм да оспорвам и да не заплатя нищо?

    Благодаря ви предварително!
  • Здравейте,

    При неспазване на срока на нужното предизвестие за напускане, ще дължите обезщетение на своя работодател в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за неспазената част от срока на предизвестие.

    Начините за прекратяване на трудовото правоотношение от страна на служителя без предизвестие са описани изчерпателно в чл.327 от Кодекса на труда. Проверете и вижте дали попадате в някоя от точките на този член.

    Ако не можете да напуснете без предизвестие, то само ще отбележа, че ако по време на срока на предизвестие излезете в отпуск или отпуск по болест (болничен), то срокът на предизвестието няма да се увеличи. Тоест ако имате неизползван платен годишен отпуск и можете да го ползвате, то през това време срокът на предизвестие си тече.

    За справка- чл.220, чл.326, чл.327 от Кодекса на труда

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • Здравейте,

    При неспазване на срока на нужното предизвестие за напускане, ще дължите обезщетение на своя работодател в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за неспазената част от срока на предизвестие.

    Начините за прекратяване на трудовото правоотношение от страна на служителя без предизвестие са описани изчерпателно в чл.327 от Кодекса на труда. Проверете и вижте дали попадате в някоя от точките на този член.

    Ако не можете да напуснете без предизвестие, то само ще отбележа, че ако по време на срока на предизвестие излезете в отпуск или отпуск по болест (болничен), то срокът на предизвестието няма да се увеличи. Тоест ако имате неизползван платен годишен отпуск и можете да го ползвате, то през това време срокът на предизвестие си тече.

    За справка- чл.220, чл.326, чл.327 от Кодекса на труда

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->