Яница Губерова Яница Губерова Потребител

Отработване на посещение при личен лекар



Здравейте!
Бих желала, ако е възможно да ме насочите къде в кодекса на труда се споменава посещението при личен лекар или друго медицинско лице? Трябва ли да се отработва или да се взима болничен?

Извинете ако въпроса ми е глупав, просто искам да знам къде е упоменато, за да знам как да реагирам, когато отново ми се налага да посетя лекар в работно време.



Отговори

  • Здравейте,
    Съгласно Чл.6 от Наредбата за медицинска експертиза, временна неработоспособност е налице в случаите, при които осигуреното лице не може или е възпрепятствано да работи поради: общо заболяване, злополука, професионална болест, лечение в чужбина, санитарно-курортно лечение, належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение в същото или в друго населено място, в страната или в чужбина, бременност и раждане, гледане на здраво дете върнато от детско заведение поради карантина в заведението.
    Отпускът поради временна неработоспособност се оформя с болничен лист по образец, но съгласно чл.12 т.2 не се издава болничен лист, когато при прегледа се установи, че осигуреният е работоспособен, в този случай в служебната бележка, ако такава се поиска, се отбелязват датата и часът на явяването и на напускането на лечебното заведение.

    Поздрави,
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->