Елена  Димитрова Елена Димитрова Потребител

ВОП на стоки



Здравейте,
Много ми е интересно, защо при ВОП на стоки, начисляваме ДДС и в дневника на покупките и в дневника на продажбите едновременно? По този начин то се нулира и остава само в последствие новото ДДС от Дневника на продажбата на стоките на дребно.

Касае се за плодова борса, която прави ВОП на портокали от Гърция.



Отговори

  • Здравейте,

    Именно това е цялостната идея на вътреобщностните придобивания и доставки в рамките на Европейския съюз.

    Във фактурите на доставчиците по такива доставки се начислява ДДС с нулева ставка, а получателите си самоначисляват ДДС с протокол съгласно чл.117 от ЗДДС. Ако това беше внос на стоки, то Вие трябваше да заплатите ефективно ДДС-то на митница. При ВОП на стоки от ЕС това утежняващо условие не е налице.

    Това, че в крайна сметка остава само ДДС за внасяне в дневника за продажби, не е проблем, тъй като ако имате право на пълен данъчен кредит, то това ДДС ще Ви се приспадне/възстанови.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->