Бойка Митрева Бойка Митрева Потребител

Отказ за ползване на платен отпуск



Здравейте,
искам да попитам какви са ми правата и как да постъпя с моя работодател.

Аз сам по майчинство втора година. На 1 юни трябва да се върна на работа, но защото детето ми не е прието в държавна детска градина искам да ползвам 6 месеца неплатен отпуск за гледане на дете. Днес моят работодател ми отказа този отпуск и каза, че в неговата фирма той решавал кой да пусне в отпуск и кой не, затова не мога да си го ползвам.

Кажете ми какво мога да направя и как да си ползвам полагащата ми се отпуска?



Отговори

  • Здравейте,

    отпускът, който сте посочили е по чл. 167а от Кодекса на труда - неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.
    За да се ползва този отпуск е необходимо да уведомите работодателят най-малко 10 дни преди датата, от която ще ползвате този отпуск. Желателно е уведомяването да се направи в писмена форма. Тук е важно да се знае, че работодателят се уведомява, а не се иска неговото съгласие и тоя няма право да откаже ползването на този отпуск.

    Оставам на разположение за въпроси и коментари.

    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->