Roberta Manolova Roberta Manolova Потребител

Право на палетн отпуск



Здравейте,
дали трябва да ми изплатят годишния отпуск и някакво обещетение, защото ме местят в друга фирма?

Във фирмата работя от 01.03 2014 г. Според трудовия договор имам право на редовен платен годишен отпуск в размер на 20 работни дни. Лятото използвах 11 дни и мисля, че ми оставят още 9. Сега трябва да подпиша нов договор и да ме назначят в друга фирма. Какво става с неизползваните дни?



Отговори

  • Здравейте,

    Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск се дължи от работодателя само при прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя.
    В разпоредбата на чл. 178 КТ императивно е установена забрана за компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения, освен при прекратяване на трудовото правоотношение.
    Не съществува и правно основание за прехвърляне на неизползвания платен годишен отпуск от един работодател на друг.
    При промяна на работодателя по реда на чл. 123 КТ трудовите правоотношения на работниците и служителите се запазват във вида, в който са били преди преустройството или промяната, поради което липсва основание за изплащане на обезщетение по чл. 224, ал. 1 КТ


    Поздрави,
    Д.Стойкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->