Задай въпрос тук
 Потребител

Осигуряване управител на ЕООД



Здравейте.
Лице, което е пенсионер с ТЕЛК над 50% е управител на ЕООД. Лицето не е едноличен собственик на капитала. При това положение възможно ли е да бъде самоосигуряващо се лице (СОЛ) и да му се плаща само здравна осигуровка и необходимо ли е да се осигурява и като управител на ЕООД или е достатъчно само като СОЛ?

Лицето, което е едноличен собственик на капитала, необходимо ли е да се осигурява?



Отговори

  • Това лице не може да бъде самосигуряващо се лице, защото не е собственик на дружеството. Той е назначен като управител. Ако за работата, която изпълнява има определено възнаграждение по ДУК, то той е длъжен да се осигурява от дружеството на основание чл.4, ал.1, т.7 от КСО, ако не е осигуряван на друго основание върху максималния осигурителен доход. Това, че е пенсионер не го освобождава от осигуровки. Неговия доход няма да бъде обложен с ДОД, защото има решение на ТЕЛК с над 50% инвалидност. Ако лицето има граждански договор и не работи по друг трудов договор, то той има право на избор дали да се осигурява за всичко осигурителни случай или само за здраве.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата