Моника Иванова Моника Иванова Потребител

Дисциплинарно уволнение



Искам да напусна по здравословни причини по член 327, т.1 от КТ. Имам документ от лекар, но работодателят ми отказва да ми вземе документа и уведомлението. Каза, че ще ме уволни дисциплинарно и тези документи не му трябват. От тогава не съм ходила на работа. Какво да правя?



Отговори

  • Моля посъветвайте ме какво да правя.Когато му звънях да го питам какво става с документите ми и кога ще си ги получа той отговори да си чакам писмото и че може да ме осъди за неспазване на трудовия договор.
  • Здравейте,
    Прилагам едно разяснение на Министерство на труда и социалната политика, в което е посочен редът, по който може да прекратите трудовото си правоотношение по здравословни причини, на основание чл. 327, ал.1, т.1 от КТ. Следва да представите необходимите документи, описани по-долу, както и да изчакате решението на работодателя, дали ще прекратите ТПО или ще Ви предложи подходяща позиция.

    РАЗЯСНЕНИЕ НА МТСП ОТ 10.05.2012 Г. ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 327, АЛ. 1, Т. 1 ОТ КТ
    Въпрос:
    Искам да напусна по здравословни причини, поради заболяване. Необходимо ли е да представям някакви документи на работодателя?
    Отговор:
    В запитването си не посочвате основанието за прекратяване на трудовия договор. Поради това Ви уведомяваме, че съгласно чл. 327, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда (КТ) работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи. Това заболяване трябва да е установено със заключение на здравните органи - лекуващия лекар, ЛКК или ТЕЛК. Този документ следва да представите пред работодателя. Друго правно основание е предвидено в чл. 325, ал. 1, т. 9 КТ, съгласно който трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие: при невъзможност на работника или служителя да изпълнява възложената му работа поради болест, довела до трайно намалена работоспособност, или по здравни противопоказания въз основа на заключение на трудово-експертната лекарска комисия. В този случай прекратяването не се допуска, ако при работодателя има друга работа, подходяща за здравното състояние на работника или служителя и той е съгласен да я заеме. При прекратяване на трудовото правоотношение на това основание е необходимо да се представи експертното решение на ТЕЛК.


    Източник: - официалния сайт на МТСП - http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/index.asp

    Поздрави,
    Доника Маринова


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->