Задай въпрос тук
Венислава Димитрова Венислава Димитрова Потребител

Закъснение при заплащане на заплата



Здравейте!
Бих искала да попитам колко месеца по закон може да забави един работодател заплатата на свой служител? При напускане поради това че заплатата е закъсняла с повече от 3 месеца трябва ли да се спазва предизвестието по договор?



Отговори

  • Според чл.270, ал.2 от Кодекса на труда трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти доколкото не е уговорено друго.

    Съгласно чл. 327, ал.2 от Кодекса на труда работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване.

    Това означава, че ако не е уговорен друг по-дълъг срок работната заплата трябва да се изплаща всеки месец. Ако има забавяне на изплащането на работната заплата работника има право да прекрати трудовия договор на основание чл.327, ал.2 без да дължи предизвестие.

    Поздрави !
    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата