Задай въпрос тук
Aleksandra Gerova Aleksandra Gerova Потребител

Самоосигуряване и майчинство



Прекратиха ми договора по време на първата година майчинство, но си вземах докато не изтече първата година. Сега искам да изляза и втора година, възможно ли е да започна да се самоосигурявам като свободна професия и да си взема майчинството?



Отговори

  • Здравейте,

    Осигурените лица за общо заболяване и майчинство (ОЗМ) имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Не е задължително този осигурителен стаж да е непрекъснат, нито да е натрупан в качеството само на осигурено по трудово правоотношение лице или само в качеството на самоосигуряващо се лице. Във вашия случай щом вече имате натрупан 12 месечен осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство назад във времето, е достатъчно само към датата, на която ще излезете в болничен, да бъдете осигурено за ОЗМ лице - т.е вече да имате регистрации като лице, упражняващо свободна професия в Агенцията по вписванията и като самоосигуряващо се лице в НАП. Ще имате право на обезщетение за отглеждане на дете до две години, ако сте осигурена за общо заболяване и майчинство и не упражнявате трудова дейност.За да признае качеството ви на осигурено лице, НОИ ще изиска да имате внесени осигурителни вноски поне за един ден преди деня, от който започва временната неработоспособност.

    За справка: чл.48а от КСО; чл.53 от КСО

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->