Анета Маринова Анета Маринова Потребител

Продажба на апартамент



Здравейте,
Продажба на апартамент, който има разрешение за ползване от 2009г.

1. Може ли да счита за необлагаема достава съгл. ЗДДС - чл.45?
2. Пусната е фактура за аванс за 6000 евро (11734.98 лв.) с ДДС. Как става самата корекция на ДДС след това?



Отговори

  • Здравейте,
    На основание чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, във връзка с чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, продавачът може да избере доставката да е облагаема. Ако не избере да е облагаема, същата се счита за освободена (т.е. без ДДС).
    Това е така, тъй като апартаментът не е "нов" по смисъла на § 1, т. 5, б. "б" от ДР на ЗДДС - изтекли са повече от 60 месеца (5 години) от издаване на разрешението за ползване (респ. удостоверение за въвеждане в експлоатация при сгради от IV или V категория).
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->