Vanya Mıhaılova Vanya Mıhaılova Потребител

Tрудов договор по чл.114



Възможно ли е служител назначен по чл.114 да има всеки месец различни отработени часове и съответно да бъде осигуряван върху различно изработено възнаграждение?



Отговори

  • Здравейте, Ваня,

    При работното време с променливи граници, изчисляването е подневно при нормална продължителност, но може да се установява и сумирано изчисляване -седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца.

    Относно документите, които отразяват работното време, следва да имате предвид, че в Правилника за вътрешния трудов ред, следва да бъде отразена цялата информация относно:

    • началото и краят на работния ден;
    • редът за редуването на смените;
    • почивките по време на работа;
    • редът за отчитане на работното време;
    • времето на задължително присъствие в предприятието;
    • когато е уговорено променливо работно време;
    • времето за хранене на работниците и служителите в производства с непрекъсваем процес на работа и в предприятия, в които се работи непрекъснато;
    • други въпроси, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа в предприятието.

    Вашия случай, предвид малкото информация, с която разполагаме, може да се приеме, че е препоръчително изчисляването да се осъществява посредством сумирано изчисляване на работното време. Това дава възможност за по-гъвкаво изчисляване на заетостта на работниците/служителите, които работят на сменен режим или по определен график.

    Не се допуска сумирано изчисляване на работното време за работниците и служителите с ненормиран работен ден (такъв е, когато е изрично упоменато в договора).

    В трудовия договор, задължително трябва да заложите минимална часова ставка и брой дни в седмицата, защото има императивно (законово) установено изискване за писмена форма на трудовия договор в Кодекса на труда, като в него задължително трябва да присъстват определени реквизити (чл.66, КТ):

    1. мястото на работа;
    2. наименованието на длъжността и характера на работата;
    3. датата на сключването му и началото на неговото изпълнение;
    4. времетраенето на трудовия договор;
    5. размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски;
    6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;
    7. основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане;
    8. продължителността на работния ден или седмица.

    С трудовия договор могат да се уговарят и други условия, свързани с предоставянето на работната сила, които не са уредени с повелителни разпоредби на закона, както и условия, които са по-благоприятни за работника или служителя от установените с колективния трудов договор.

    При всяко изменение на трудовото правоотношение работодателят е длъжен при първа възможност или най-късно до един месец след влизането в сила на изменението да предостави на работника или служителя необходимата писмена информация, съдържаща данни за извършените промени.

    Повече информация за законовите изисквания относно максималната продължителност на работното време и задължителните почивки, можете да откриете тук: http://balans.bg/8159-promjana-na-rabotnoto-vreme/#c7924

    За СИРВ на непълно работно време, можете да откриете информация тук:
    http://balans.bg/1538-deklaracija-1-nepylno-rabotno-vreme/

    За изплащане на възнаграждението при СИРВ, можете да откриете информация тук: http://balans.bg/1899-izplashtane-na-vyznagrajdenie-pri-sumirano-izchisljavane-na-rabotnoto-vreme/

    За начинът на установяване на СИРВ, можете да откриете информация тук: http://www.balans.bg/650-sumirano-otchitane-na-rabotno-vreme/

    Допълнителна информация за видовете работно време, можете да откриете тук: http://balans.bg/2844-rabotno-vreme/

    *Моля имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Детелина Костадинова
  • Много благодаря!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->