Задай въпрос тук
Galina Radneva Galina Radneva Потребител

Болничен лист при прекратяване на дейността на фирмата



Здравейте,
Фирма прекратява дейност на 01.03.2015 г. Какво се случва със служител на фирмата, който е в болничен за 30 дни от 16.02.2015 г.?



Отговори

  • Здравейте,

    В случай, че фирмата прекратява дейността си, трудовия договор на работника следва да бъде прекратен на основание "закриване на предприятието" - чл. 328, ал.1, т.1 от Кодекса на труда.
    За работника или служителя, който е в болничен, точно в момента на закриване на предприятието, работодателя следва да подаде декларация за промяна в обстоятелствата, като в нея да впише обстоятелството, че договора на работника бива прекратен от съответна дата.
    На практика, за получаване на обезщетението от работника, не би трябвало да възникнат вредни последствия. От НОИ ще продължат да изплащат обезщетението до изтичане на срока на временната неработоспособност.

    Поздрави,
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО