Дора  Илиева Дора Илиева Потребител

Право на пенсиониране без подадено заявление до работодателя



На 61 год. съм с 39 год. педагогически стаж.(на едно и също работно място). Продължавам да работя. Директор съм на общинска детска градина.

Моля да ми обясните:
1. Ако си подам документите за пенсиониране в НОИ без да съм подала заявление до работодателя (кмета на общината), ще бъда ли съкратена от работа (поради конкурсния характер на длъжността)? Ще мога ли да запазя работното си място и едновременно с това да получавам пенсия за придобит стаж и възраст?
2. Ще получавам ли добавка от Учителския пенсионен фонд и в какъв размер?

Моля,посъветвайте ме как да постъпя.



Отговори

  • Здравейте,
    към 2017 г., работодателят има право да прекрати трудовия договор на лицето с предизвестие при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст - чл. 328, ал.1, т.10 от КТ ( в сила от 17.07.2015 г.)
    Ако работодателят не прекрати трудовото правоотношение, може да продължите да работите на заеманата от Вас длъжност и същевременно да получавате пенсия за придобит стаж и възраст.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->