ivana mihailova ivana mihailova Потребител

Майчинство при договор по заместване



Здравейте,

Работя в държавно предприятие на ТД по заместване на лице, което е в майчинство. След изтичането на майчинството, лицето ще ползва 1 месец отпуск. Обясниха ми, че ще бъда на работа до нейното завръщане. Искам да попитам, какви са законовите мерки, понеже съм бременна в 3-ти месец. Могат ли да ме оставят на работа и какво съответно трябва да предприема?



Отговори

  • Здравейте.
    За съжаление, още при сключването на ТД Вие сте приели да работите при условията на срочен такъв-за заместване. Завръщането на лицето автоматично води до прекратяване на договора Ви с фирмата - на основание чл.325,ал.1т.5. от КТ със завръщане на замествания на работа;
    Ако съществува свободно работно място във фирмата, няма пречка да кандидатствате за нея.

    kazimirc4
  • Здравейте,


    Колегата Ви е отговорил правилно. Вие сте сключили срочен трудов договор и при завръщане на титуляра договора ви автоматично се прекратява.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->