Lidiq dzhineva Lidiq dzhineva секретар

Майчинство без трудов стаж



Здравейте!

В момента съм бременна във втори месец. Започнах работа на 05.01.2015г. До това време нямам трудов стаж, единствено имам стаж от първото си дете /получавах социално майчинство/. Дали сега ще мога да получавам майчинство и как ще се изчисли на база 24 месеца назад, като нямам необходимия трудов стаж?



Отговори

  • Здравейте. Предлагам Ви консултация от колегата Баталов, предполагам той ще задоволи въпросите Ви .

    12 Jun 2013 23:11

    За определяне на правото на обезщетението за бременност и раждане се изисква натрупан 12 месеца осигурителен, а не трудов стаж.

    В Закона за семейни помощи за деца е уредено, че когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, се изплаща еднократна помощ при бременност в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж, но за не повече от 45 дни. Размерът на тази еднократна помощ, определен в Закона за държавния бюджет за 2013 г., е 150 лв.

    Освен тази помощ майката има право и на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. Размерът на тази еднократна помощ, определен в Закона за държавния бюджет за 2013 г., е 250 лв. за първо дете, 600 лв. за второ дете и 200 лв. за трето и всяко следващо дете.

    За осигурителен стаж се зачита и времето, в което дъщеря Ви е в отпуск/болнични за бременност, раждане и отглеждане на дете. При придобиване на 12 месеца осигурителен стаж тя вече ще има право и на обезщетение по общия ред, изчислено на база трудовото й възнаграждение

    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 5а, ал. 2 и чл. 6 от Закона за семейни помощи за деца, чл. 9, ал. 2, т. 1 и т. 2 от Кодекса за социално осигуряване и § 9, ал. 4 и ал. 5 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г.

    Поздрави,
    Виктор Баталов

    kazimirc4
  • Здравейте,

    В допълнение на отговора, който е дал колегата, искам да добавя, че времето, през което сте получавали обезщетение за отглеждане на първото си дете по реда на Закона за семейни помощи за деца (така нареченото социално майчинство), не се зачита за осигурителен стаж, ако през този период не сте били наета по трудово или приравнено на такова правоотношение.

    Докато не натрупате 12 месеца осигурителен стаж, няма да имате право на обезщетение по реда на Кодекса за социално осигуряване, а ще можете да получите еднократната помощ, описана в отговора по-горе за не повече от 45 дни. Времето, през което ползвате отпуск за бременност, раждане и отглеждане на малко дете, ще се зачита за осигурителен стаж, в случай че имате действащ трудов договор към датата на започване на отпуска.

    Това значи, че ще натрупате необходимия осигурителен стаж към 05.01.2016 г. и след тази дата ще имате право на обезщетение по реда на Кодекса за социално осигуряване.

    За периодите, включени в 24-месечния период за изчисляване на обезщетението, за които не сте осигурена за общо заболяване и майчинство, базата за изчисление ще бъде среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период

    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 9, ал. 2, чл. 41, ал. 2, чл. 48а и чл. 49, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, както и чл. 5а, ал. 2 от Закона за семейни помощи за деца.

    Поздрави,
    Виктор Баталов
  • Регистриран Земеделски производител на 22.02.2015г.

    Започва да се осигурява от 22.05.2015г. към тади дата не е била осигурявана и няма никакъв осигурителен стаж - бременна в 5 месец .
    - Въпрос какво трябва да направи за да получава майчинство?
  • Здравейте,не съм сигурна дали съм разбрала правилно затова ще си задам въпроса. Имам дете на 3 години и 6 месеца вече,на 24 години съм и поради факта че бях ученичка когато забременях нямах стаж и получавах социално майчинство 1 година по 100 лв. Сега разбрах че съм бременна в края на първия месец,назначена съм на работа с договор от 27 януари тази година и нямам прекъсване,въпроса ми е ще мога ли да получавам майчинство и то нормално не социално като първия път?Работила съм но за съжаление без договор за това няма друг предишен стаж.Болнични не мисля да ползвам все още тъйкато се чувствам добре и мисля да си работя докато мога да минавам през вратата :) И на какви болнични имам право незнам и кога?Общо взето май нищо не ми е ясно...
  • Здравейте,не съм сигурна дали съм разбрала правилно затова ще си задам въпроса. Имам дете на 3 години и 6 месеца вече,на 24 години съм и поради факта че бях ученичка когато забременях нямах стаж и получавах социално майчинство 1 година по 100 лв. Сега разбрах че съм бременна в края на първия месец,назначена съм на работа с договор от 27 януари тази година и нямам прекъсване,въпроса ми е ще мога ли да получавам майчинство и то нормално не социално като първия път?Работила съм но за съжаление без договор за това няма друг предишен стаж.Болнични не мисля да ползвам все още тъйкато се чувствам добре и мисля да си работя докато мога да минавам през вратата :) И на какви болнични имам право незнам и кога?Общо взето май нищо не ми е ясно...
  • Здравейте,не съм сигурна дали съм разбрала правилно затова ще си задам въпроса. Имам дете на 3 години и 6 месеца вече,на 24 години съм и поради факта че бях ученичка когато забременях нямах стаж и получавах социално майчинство 1 година по 100 лв. Сега разбрах че съм бременна в края на първия месец,назначена съм на работа с договор от 27 януари тази година и нямам прекъсване,въпроса ми е ще мога ли да получавам майчинство и то нормално не социално като първия път?Работила съм но за съжаление без договор за това няма друг предишен стаж.Болнични не мисля да ползвам все още тъйкато се чувствам добре и мисля да си работя докато мога да минавам през вратата :) И на какви болнични имам право незнам и кога?Общо взето май нищо не ми е ясно...
    • 13 Oct 2017 16:10
    • (Потребител)
    • 0
    Здравейте. Издаден е болничен за 45 дни преди раждане, но лицето няма необходимия осигурителен стаж, ще го придобие на 11.02.2018 г. Болничния е от 11.10.2017 до 24.11.2017, термина е на 25.11.2017. Ще подава документи в Агенцията за социално подпомагане и не ми е ясно в удостоверението в Приложение 3 към чл.10а, ал.3, т.2 и чл. 25, ал.2, т.2 какви дати трябва да се посочат за придобиване на изискуемия осигурителен стаж за право на парично обезщетение по чл.48а КСО и чл.52а от КСО?
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->