Надежда Танева Надежда Танева Професионална Гимназия по Битова Техника-Пловдив асистент

Преназначение на временен договор



Здравейте,

Днес ме преназначиха на временен трудов договор за срок от 4 години. Ако в този период изляза по майчинство, срокът на договора удължава ли се и след изтичането му може ли да стане постоянен ,при положение, че имам три деца?



Отговори

  • Здравейте,

    Чл.68, ал.(1) от Кодекса на труда регламентира, че срочният трудов договор не може да бъде по-дълъг от 3 години,доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго.

    Няма основание да Ви се удължава срока на трудовия договор, когато излезете в отпуск по майчинство.

    По силата на чл.69 от Кодекса на труда, трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя. Ако сте на срочен трудов договор по заместване на служител, то условие договорът да се превърне в постоянен е длъжността да е свободна.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->