Tatiana  Trifonova Tatiana Trifonova Потребител

ДДС върху такса битови отпадъци при договор за безвъзмездно ползване



Работя в сферата на бюджета. В община "Х" ползваме част от имот по договор за безвъзмездно ползване за определен период. В договора е уговорено, че управляващия (всъщност ние) дължим на общината МДТ. Към настоящият момент имотът е деклариран от съответната община и те плащат таксата битови отпадъци, но при префактурирането ни начисляват ДДС.

Има ли основание за начисляване на ДДС в този случай и на какво основание?



Отговори

  • Здравейте,
    Мисля, че в конкретния случай не е налице доставка на стока (по смисъла на чл. 6, ал. 1 от ЗДДС) или на услуга (чл. 9, ал. 1 от ЗДДС), поради което не следва общината да Ви начислява ДДС върху таксата битови отпадъци.
    Самата такса не е доставка по смисъла на ЗДДС.
    От друга страна посочвате, че ползвате имота по договор за безвъзмездно ползване, а съгласно чл. 2, т. 1 от ЗДДС с ДДС се облагат само възмездните доставки на стоки или услуги, каквато в случая не е налице.
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->