Задай въпрос тук
Райна Найденска Райна Найденска работник

Назначение на пенсионер по болест по чл. 67



Здравейте,

пенсионер по болест (56%) от 01.10.2014 г. започва работа за 4 часов ден. В договорът пише, че е по чл. 67, ал.1, т.1 по КТ, а после, че е на изпитателен срок за 6 месеца по член 70. Работата е като чистач-хигиенист.

Имам ли служителят някакви права?



Отговори

  • Няма нищо нередно в съставения трудов договор. При назначението си сте сключили трудов договор на основание чл.67, т.1 от Кодекса на труда ( за неопределено време) във връзка с чл.70, ал.1 ( със срок на изпитване 6 месеца, но не сте споменали в чия полза е уговорен изпитателния срок ). Ако е записано, че изпитателния срок е уговорен в полза на работодателя, то това означава, че в периода на изпитателния срок работодателя може да прекрати договора с вас във всеки един момент без да дължи предизвестие на работника. След като изтекат шестте месеца изпитателен срок, ако работодателят Ви не Ви е уведомил, че не желае прекратяване на трудовия договор и вие продължавате да ходите редовно на работа значи, че договорът Ви е действащ и е постоянен. Това, че сте пенсионер и имате 56% инвалидност не ви дава някакви привилегии като например да бъдете освободен от срок на изпитване за работата, на която сте назначени.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда