Задай въпрос тук
Георги Иванов Георги Иванов Потребител

Теглене на пари от фирмена сметка



Здравейте,

Правилно ли е да осчетоводя пари, изтеглени от сметката на фирмата, от управителя, за покрване на лични нужди, като изтеглени на каса (501-503)?



Отговори

  • Здравейте,



    Да точно това е статията за изтеглени пари от банкова сметка.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • Да разбирам ли, че няма проблем собственика да тегли пари от сметката за лични нужди, ако след това аз го осчетоводявам по този начин?
  • Здравейте,


    Счетоводно парите ще ви се водят в касата.


    Поздрави,
    Адриян Вечлев
  • А когато сумата в касата по този начин расте всяка година и за 10г. е достигнала вече около 500 000 лв.,какво се прави?Става въпрос за зем.производител,който се облага на 60% НПР и е регистриран по ЗДДС.
  • Здравейте,

    Личните нужди на собственика не са разход за предприятие. Трябва да се разграничават парите на фирмата и парите на собственика. Тегленето на пари се осчетоводява по начина, описан по-горе, но, тъй като това е непризнат разход за фирмата, после трябва да се състави следната статия:
    Дт 609 Други разходи (Непризнати)
    Кт 501 Каса

    Съответно, сумата, която собственикът е изтеглил за личните си нужди, ще се посочи в ГДД като увеличение на счетоводния финансов резултат за данъчни цели. Също така искам да отбележа, че в никакъв случай не е редно да имате имагинерни огромни пари в каса, затова те трябва да се теглят от време на време. Това може да стане по различни методи, като, например, разпределяне на дивиденти (в този случай трябва да се удържа и окончателен данък по ЗДДФЛ).

    Земеделските производители се приключват с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, а не като юридически лица. При тях не е проблем да има толкова голямо салдо по сметка "Каса".

    Поздрави,
    Игор Жеков
  • Благодаря!Новата счетоводителка иска постепенно да изчисти касата,чисто счетоводно,защото тези пари всъщност ги няма,като ги отнася на части към неразпределени печалби от минали години.Това правилно ли е?
  • Здравейте,

    Да, най-добрият вариант е да направите това.

    Поздрави,
    Игор Жеков
  • Много благодаря за отговора!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата