Виолета Лазарова Виолета Лазарова Потребител

Запорира ли се обещетение по чл.222 ал.3 от КТ



Предстой ми пенсиониране като учител с 38 г.стаж като такъв. От една година имам наложен запор върху трудовото ми възнаграждение (поръчител съм по кредит). Може ли да ми вземат и обезщетението?



Отговори

  • Здравейте,
    Обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ се изплаща от работодателя на служителя при прекратяване на трудовото правоотношение, след като служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
    От друга страна съгласно чл. 512, ал. 1 от ГПК запорът върху трудово възнаграждение се отнася не само за възнаграждението, посочено в запорното съобщение, но и за всяко друго възнаграждение на длъжника, получено срещу същата или друга работа при същия работодател или същото учреждение.
    Мисля, че обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ представлява именно "друго възнаграждение на длъжника, получено срещу същата или друга работа при същия работодател", поради което същото подлежи на запориране.
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->