Задай въпрос тук
Малинка Костова Малинка Костова Специалист ТРЗ и ЛС

Ненормиран работен ден и почивни дни








Здравейте,

може ли служител (на 8 часа) на ненормиран работен ден да почива в четвъртък и петък, а да работи в събота и неделя? Лицето желае работното му време да е организирано по този начин. Допустимо ли е това и как се оформя документално?







Отговори

  • Здравейте,

    Седмичната почивка е в размер на два последователни дни, от които единият е поначало в Неделя. В случай, че при вас не може да се спази това правило, можете да въведете сумирано изчисляване на работното време. При този начин на отчитане на времето е допустимо седмичната почивка да бъде в други дни, различни от Събота и Неделя. Ненормираният работен ден се изразява в това, че работниците и служителите са задължени да остават след изтичане на редовното работно време, до завършване на започнатата работа.

    Поздрави,
  • Здравейте.
    Работодателят е задължен във вътрешно-фирмената документация да утвърди за съответния отчетен период длъжностите, които ще работят при условията на ненормирано работно време. Има ли тавъв документ и Вашата длъжност е ли е сред утвърдените ?!
    www.podkrepa-varna.org/.../9121e7395256bb766c0d338780182653.pd

    kazimirc4
  • В това е проблемът- длъжността е включена в списъка на дл. за ненормиран раб. ден. Предоставени са 5дни доп. отпуск по чл.156(1), т.2 КТ в тр. договор.
    Как да го включим в график за сумирано раб. време, след като едното изключва другото. Не може да е на сумирано и да му се дават доп. дни отпуска за работа след редовното. раб време в раб. дни. Въпросът ми бе зададен от колежка в държавната администрация. Стана ми интересно, как може да се излезе от ситуация. Хайде да разнищим и изясним нещата. Как по принцип можем да постъпим и действията ни да са законови. Къде е вратичката, има ли такава?
    Много благодаря предварително. Между другото- който е скътал в себе си хубави студентски спомени и студентски дух-Честит празник!
  • Здравейте отново,

    Моето мнение е, че можете да извадите длъжността от списъка за ненормиран работен ден и да въведете СИРВ за това работно място. Аз също смятам, че СИРВ и ненормиран работен ден се изключват взаимно и не могат да бъдат прилагани кумулативно.

    П.С. Честит празник на настоящи и бивши студенти! :)
  • Здравейте.
    Колегата Георги Димитров (Експерт) е абсолютно прав. Остава да направите предложеното от него.
    П.С. Честит празник на настоящи и бивши студенти! :)

    kazimirc4
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата