Задай въпрос тук
Yolanda Ivanova Yolanda Ivanova Потребител

Платен годишен отпуск



Здравейте,

Служител е назначен на 06.11.2013 г. На колко дни платен годишен отпуск има право за 2013 г.? Прехвърляйки 10 дни за 2014 год., следва ли че за 2014 година има право на 30 дни платен отпуск? Какво става с неизползваните дни за 2013 г.



Отговори

  • Съгласно чл.155, ал.2 от КТ при постъпване на работа за първи път работникът може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. Това означава, че работникът има право ефективно да използва платен годишен отпуск едва след като е придобил 8 месеца трудов стаж. Тъй като във въпроса си не споменавате за този факт, приемам, че при вас това условие е изпълнено.

    За периода от 06.11.2013 г. до 31.12.2013 г. работникът има право на 3 работни дни платен отпуск. Правото на прехвърляне на 10 дни платен отпуск за следващата година означава, че ако сте имали право на 20 дни платен отпуск и не успеете ефективно да ги използвате до края на годината, то тогава можете да се възползвате от тази възможност и да прехвърлите 10 дни от полагащите ви се дни за използване през следващата година. Във вашия случай полагащите ви се 3 работни дни платен отпуск за 2013 г. можете да го прехвърлите за ефективно използване през 2014 г. Ако прием, че през цялата 2014 г. ще работите в тази фирма, то тогава за цялата 2014 г. ще имате право на 20 работни дни платен отпуск.

    Или общо за периода от 06.11.2013 г. до 31.12.2014 г. имате право на 23 дни платен годишен отпуск.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата