Митко Николаев Митко Николаев Програмист

Неизплатен годишен отпуск



Работих за компания 6 месеца и 20 дни и при напускане получих бележка в която пише "Използвани дни платен отпуск: 4, платено обезщетение 0 лева".

Напуснах по мое желание, защото отношението работодател-служител не беше коректно. Изпитателният ми срок беше 3 месеца и изчаках 1 месец предизвестие, като бях редовен и не направих никакво нарушение.

Длъжни ли са да ми изплатят годишния отпуск, който не е използван (11 дни) и към какви институции мога да се обърна за съдействие?



Отговори

  • Здравейте,


    При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, следователно работодателя трябва да ви изплати обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск при прекратяване на трудовото ви правоотношение.
    Справка може да направите в чл.224 ал.1 от Кодекса на труда.

    Ако смятате, че правата ви са нарушени може да се обърнете към Инспекцията по труда.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->