Задай въпрос тук
Ивелина Тодорова Ивелина Тодорова счетоводител

Фактура от нерегестирано към регистрирано по ЗДДС юридическо лице



Здравейте,

Фирма, регистрирана по ЗДДС ни дължи кредитно известие за 1200 лв. с вкл. ДДС към своя фактура. Тъй като не желае да го направи ние се принуждаваме да издадем насрещна фактура. Ние нямаме регистрация. Каква стойност е законно да им фактурираме, за да не преглътнем ДДС-то двойно? Kакво можете да ми кажете по този казус?

Благодаря!



Отговори

  • Здравейте,
    Предполагам, че става въпрос за разваляне на сделка.

    чл. 115. (1) от ЗДДС - При изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата.

    Подобни аномалии и изкривяване на стопанските операции като във Вашия случай за съжаление все още се случват.
    Вие фактурирате сумата която действително Ви се дължи т.е. 1200 лева .
    Тази сума ще ви влезе в оборота който следите за регистрация по ДДС, в същото време на Вашия доставчик това фактуриране не им е изгодно, тъй като няма да могат да приспаднат ДДС-то на фактурата която преди това са издали към Вас.

    Незнам каква е ситуацията с разплащането на тези фактури , дали това ще стане с протокол за прихващане/ ако Вие не сте платили предходната/ или реално ще Ви преведат пари по фактурата или просто няма да Ви я платят ... всичко е възможно.

    Хубав и успешен ден !
  • Сърдечно БЛАГОДАРЯ!
    Успех!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->