Задай въпрос тук
Милена Маринова Милена Маринова счетоводител

Определяне на прослужено време



Здравейте,

При нас постъпва лице на длъжност учител. Същото лице преди 01.01.2007г. съгласно предоставените трудови книжки има стаж и като учител и на други длъжности (несходни с длъжността учител). Погрешна ли е практиката, която имаме да признаваме за прослужено време в определяне на допълнителното възнаграждение само учителския стаж, независимо дали е преди или след 01.01.2017г?



Отговори

  • Здравейте,

    Установената от Вас практика е напълно коректна.

    Според чл. 12 на Наредбата за структурата и организацията на работната заплата при определяне размера на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит работодателят отчита както придобития в предприятието стаж, така и този в друго предприятие трудов стаж на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия.

    Когато работник постъпвате при нов работодател, работодателят има право да направи собствена преценка дали и какво ще признае от стажа при предишни работодатели. Критериите не са регламенитрани изрично, а преценката трябва да зависи от това, дали извършваната работа е била същата или сходна.

    Поздрави,
    Станимира Антонова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата