Задай въпрос тук
Десислава Петрова Десислава Петрова Потребител

Назначаване във фирма за извършване на определената работа на майка с дете да 3 год. възраст



Здравейте,

Има ли право да сключа трудов договор с фирма за извършване на определена работа за определен срок, при положение, че детето ми не е навършило 3-годишна възраст?

Фирмата ще търпи ли санкция ако прекрати договора на осн чл.325, ал.1, т. 4 от КТ? Тоест работодателя какви действия трябва да предприеме при прекратяване на ТР и попада ли майката под закрила на закона?

Предварително Ви благодаря!





Отговори

  • Здравейте,

    Прекратяването на срочните трудови договори е ясно отнапред и двете страни с ясно съзнание се съгласяват, че договора се сключва за определен срок, при изтичането на който същия ще бъде прекратен. Работничка или служителка, която е майка на дете до 3 годишна възраст, не се ползва със закрила при прекратяване на срочен трудов договор.

    Поздрави,
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда