Стефка Петрова Стефка Петрова Потребител

Непостъпил на работа служител след назначение



Моля някой да помогне при следния казус.

Служител е назначен на 01.08.14г. по чл. 67, ал. 1, т. 1, но на втори не се явява на работа и заявява по телефона, че се отказва от работата. Има ли някакъв срок за подаване на уведомление към НАП за заличаване на този трудов договор? Как се постъпва в такава ситуация?

Благодаря!



Отговори

  • Здравейте,
    работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите - договора и уведомлението, освен ако страните са уговорили друг срок. Ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение не е възникнало.
    В този случай се подава уведомление за заличаване на подаденото преди това уведомление, то се изпраща в тридневен срок от изтичане на срока, в който е трябвало работника да постъпи на работа.
    За справка - Кодекс на труда - чл. 63 ал. 3 и чл. 7 т. 1 от Наредба № 5 ОТ 29 декември 2002 Г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда

    Поздрави,
    Венцислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->