София Тодорова София Тодорова счетоводител

Протокол по чл.117 ЗДДС



Здравейте,
Платена е авансово цялата сума по ВОП на 14.08.2014 г., като стоката ще бъде получена към 11.09 или 12.09.2014 г. Издаден е invoice с дата на облагаема доставка 15.08.2014г.
Датата на протокола трябва да бъде до 30.08.14 г. или до 14.09.2014 г.?



Отговори

  • до 14,09,2014
  • от НАП ми отговарят:Предвид чл. 117, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДС начисляването на данъка при ВОП се извършва с протокол, който се издава в срок от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем.

  • Здравейте,

    От НАП са Ви отговорили правилно, но и частично по въпроса които сте задали. Протоколът в действителност се издава в 15 дневен срок от датата на която данъкът е станал изискуем (чл. 117 ал. 3 от ЗДДС). Данъкът при вътреобщностното придобиване става изискуем на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие (чл. 63 ал. 3 от ЗДДС). Възникване на данъчното събитие става когато би възникнало данъчното събитиве в страната (чл. 63 ал. 1 от ЗДДС). Според чл. 25 ал. 1 Данъчно събитие по смисъла на този закон е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16.. Оттук следва, че при вашият случай данъчното събитие би настъпило на 11-12.09.2014 г. при доставката на стоките. Дананът би станал изискуем на 15.10.2014 г., а протоколът трябва да издадете до 30.10.2014 г.
    Естествено вие може да издадете протоколът на 11-12.09.2014 г. с пристигането на стоките и възникването на данъчното събитие.

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • Благодаря за изчерпателният отговор г-н Байнашев.
    Проблем ли е ако протоколът е издаден с дата 29.08.14 г
    Приятен ден.
  • Здравейте,

    Нямате основание да издадете протокола с толкова ранна дата. Най - ранната дата за издаване на протокола е 11-12.09.2014 г. Ако не сте подали ДДС-то, може да анулирате този протокол и да издадете такъв през м. Септември.
    Доколко би било проблем начисляването на ДДС с протокол преди установените в закона срокове, мисля че не би имало проблем, понеже не го отразявате със закъснение, но от друга страна може да бъдете санкционирани от НАП за издаване на документ с невярно съдържание.

    Поздрави,
    Васко
  • Благодаря.Приятни почивни дни.
  • Здравейте г-н Байнашев,в предишната дискусия,Вие ме посъветвахте да анулирам издаденият протокол за м.08 и аз постъпих така.
    Въпросът ми сега е:
    Тъй като стоката още не е пристигнала при нас /дата на доставката по издадената фактура инвойс за цялостно авансово плащане е посочена - 11.09.14/ няма да
    издам протокол по чл.117 за м.09.2014 г. а ще го издам на 15 ден на месеца,следващ месеца,през който сме получили стоката.Правилно ли съм мисля?
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->