Цвета Цанова Цвета Цанова Потребител

Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ



Здравейте,
На 16.02.2014г. напуснах работа (със стаж 9 г. и 5 м. във фирмата) по взаимно съгласие. На 20.02.2014г. подадох документи за пенсиониране на основание параграф 4 от КСО. На 23.02.2014г. започнах работа при същия работодател. През месец май получих решение за пенсия и към настоящия момент работя и получавам пенсия. Мисля през месец ноември тази година да напусна окончателно работа. Ще имам стаж при този работодател 10г. и 2м. Не съм получавала обезщетение на основание чл. 222, ал. 3 от КТ. Имам ли право на такова обезщетение и в какъв размер?



Отговори

  • Здравейте,

    При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.



    Поздрави,

    Денислава Стойкова
  • Здравейте,

    Обезщетението по чл. 222, ал. 3 се полага само когато при прекратяване на трудовото правоотношение работникът е придобил право на пенсия. Това обезщетение не се полага когато работникът или служителят при прекратяване на трудовото си правоотношение вече е упражнил това право т.е. вече получава пенсия, както във Вашия случай.

    Поздрави
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->