valentin kiriakov valentin kiriakov Потребител

Запор върху заплата



Наложен ни е запор на заплатите със съпругата ми. Децата ни са пълнолетни. Нейната нетна заплата е малко над 600 лв., но изплаща и друг кредит, който и удържат директно от заплатата и го превеждат на банката, като вноската там е около 180-200лв. т.е. тя досега получаваше чисто около 400лв. От последната заплата сумата, която са ѝ удържали за запора е 330лв. и тя получи реално по-малко от 100лв. Правилно ли е това?



Отговори

  • Здравейте,
    На основание чл. 446, ал. 1, т. 3 от ГПК ако нетният размер на заплатата на съпругата Ви е от 600 до 1200 лв., то удръжката трябва да е 1/2 от това нетно възнаграждение. Посочвате, че удръжката е 330 лв., което би било правилно, ако нетният размер на заплатата на съпругата Ви (след удръжките за данъци и осигуровки) е 660 лв.
    Удръжките по другия кредит (180-200 лв.) нямат отношение към удръжките по запора и не влияят върху размера на тези удръжки.
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • Благодаря ви за отговора!
    Всичко добро и на вас!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с ДОПК

-->