Задай въпрос тук
Дара  Танева Дара Танева служител

Отпуск за отглеждане на дете до 8 години



Здравейте,


Трябва ми повече информация по следните въпроси:
1. Прехвърлянето на неплатения полагаем 6 месеца отпуск за отглеждане на дете до 8г. от бащата към майката, при положение, че нямат сключен брак (детето е признато)?
2. Има ли опция за по-продължителен неплатен отпуск на партньорите, ако двойката има сключен брак?
3. Може ли майката да вземе отпуск по майчинство след 2-рата година на детето, първо чрез прехвърляне неплатените бащини 5 месеца и после своята платена (натрупана за 2те години майчинство) и неплатена (6 месеца за отглеждане на дете до 8г.) отпуска?
4. За неплатената отпуска правото на желания период е гарантирано, стига да е пусната писмена молба 10 дни по-рано. За платената зависи ли от работодателя решението дали да се даде в желания от служителя момент? Гарантирано ли е позволението или е въпрос на договорка? Задължително ли е да се заявява желание да се ползва платения отпуск още в предходната година с цел изготвяне на график за отпуските на служителите за следващата?


Целта е да се постигне максимално дълъг непрекъснат период за отглеждане на детето от майката.


Предварително Ви благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Отговарям както следва на зададените от Вас въпроси:
    1. Прехвърлянето на неплатения полагаем 6 месеца отпуск за отглеждане на дете до 8г. от бащата към майката, при положение, че нямат сключен брак (детето е признато)?

    *Родител /осиновител/, който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуска по по чл. 167а, ал. 1 от КТ в размер 12 месеца в случаите, когато:
    1. не се намира в БРАК с другия родител и не живее в едно домакинство с него;

    2. Има ли опция за по-продължителен неплатен отпуск на партньорите, ако двойката има сключен брак?
    *Няма такова изключение

    3. Може ли майката да вземе отпуск по майчинство след 2-рата година на детето, първо чрез прехвърляне неплатените бащини 5 месеца и после своята платена (натрупана за 2те години майчинство) и неплатена (6 месеца за отглеждане на дете до 8г.) отпуска?
    *Да може, всяка отпуска се разрешава от съответното длъжностно лице чрез подаване на молба за ползване на съответния отпуск.

    4. За неплатената отпуска правото на желания период е гарантирано, стига да е пусната писмена молба 10 дни по-рано. За платената зависи ли от работодателя решението дали да се даде в желания от служителя момент? Гарантирано ли е позволението или е въпрос на договорка? Задължително ли е да се заявява желание да се ползва платения отпуск още в предходната година с цел изготвяне на график за отпуските на служителите за следващата?

    *За гарантиране ползванета на отпуска не мога да твърдя, тъй като работодателя Ви може по производствени причини да неразреши цялостното ползване на полагаемия Ви платен отпуск.

    Поздрави и успешен ден!

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->